Prvi beogradski Sajam automobila
Prvi međunarodni salon automobila, bila je prva samostalna, specijalizovana sajamska manifestacija tek rođenog Beogradskog sajma. Održan je od 5. do 15. marta 1938. godine i ugostio je izlagače iz nekoliko zemalja.
Prvi međunarodni sajam automobila u Beogradu, bio je jedan od devet zvanično registrovanih salona automobila u tadašnjoj Evropi. Samim tim predstavljao je jedan od epicentara svetske automobilske industrije.
Na sajmu u Beogradu učestvovalo je 107 izlagača iz Amerike, Nemačke, Francuske, Engleske, Italije, Čehoslovačke, Austrije i Belgije, ali i nekoliko domaćih. Sajam je otvorio tadašnji ministar trgovine dr Milan Vrbanić, uz prisustvo velikog broja gostiju, privrednika i građana.
Bilo je izloženo 375 vozila, od toga 158 putničkih, 65 teretnih, 10 autobusa, 18 šasija, 105 motocikala i bicikla, deset automobilskih motora, tri traktora i jedan motorni bager.
Zanimljivo je da je usled nedostatka izložbenog prostora, odbijeno čak 117 izlagača.
Godine 2018. povodom 80. godišnjice Prvog međunarodnog salona automobila, izdata je personalizovana poštanska marka u ograničenom tiražu.
Ovaj filatelistički raritet podseća na istorijske dimenzije i kontinuitet ne samo beogradskog Sajma automobila, nego i sajamske, auto-moto i prateće industrije u Beogradu ali i na širem evropskom prostoru.
Mesec dana pre otvaranja prvog sajma automobila 1938. godine, beogradska štampa je najavljivala dogašaj, a u novinama su se i reklamirali pojedini izlagači. Sajam su posetili i članovi kraljevske porodice.
Staro sajmište
Za razliku od Zagreba i Ljubljane, Beograd nije imao sajamski prostor. Zbog toga je Društvo za priređivanje sajmova i izložbi, osnovano 1933. godine, na levoj obali Save, između starog železničkog i novopodignutog zemunskog mosta, uredilo je jednu od najvećih sajamskih površina u jugoistočnoj Evropi.
Na površini od 14 hektara, u vremenu od svega tri meseca, sagrađena je centralna kula i pet paviljona. Nacionalne paviljone su sazidali Italija, Mađarska, Rumunija i Čehoslovačka, dok je sopstvene izložbene dvorane podiglo 17 stranih i domaćih firmi. Beogradski sajam otvoren je 1937. godine. Ovaj prostor danas zovemo Staro sajmište. Za vreme nemačke okupacije ovaj prostor pretvoren je u koncentracioni logor.