Moderni Žurnal

Četiri decenije legendarne Corse

Moderni Žurnal
Četiri decenije legendarne Corse

Legendarni mali automobil Corsa, koju je nemački Opel ponudio tržištu, do sada je prodat u više od 18 miliona primeraka na različitim tržištima i pod različitim imenima. Najbolja godina bila je 1998, kada je ovaj model bio najprodavaniji u svetu, dostigavši recordnu prodaju od 910,839 primeraka.

Proizvodnja Opel Corse počela je 1982. godine u fabrici u Saragosi, i svoje kupce je uglavnom nalazila na tržištima Francuske, Italije i Španije gde je kupovina malih automobila izuzetno popularna.

U Opelovoj novootvorenoj fabrici u Španiji sa traka su silazile Corse silazile verzije sa troja (hečbek - dužine 3.622 mm) i dvoja vrata (limuzina - dužine 3.955 mm). Ovo je bio ulazak u novu kategoriju za Opel.

Zvanično je predstavljena na Sajmu automobila u Parizu u septembru 1983. godine. U ponudi su bila tri karburatorska motora od 1.0 (45 KS), 1.2 (55 KS) i 1.3 (70 KS) litra.

Tokom 1983. godine iz Španije je izvezeno 220.000 komada čime je Corsa postala najuspešniji izvozni automobil. Takođe, u Španiji je 2004. zauzela 24% tržišta u svojoj klasi, a u Evrop više od 10%, podseća portal polovniautomobili.com.

Hečbek i limuzina sa dodatnim parom vrata počeli su da se proizvode 1985, a pridružila im se i Spider kabriolet verzija. Iste godine Corsa počinje da bude sve prisutnija na trkačkim stazama.

Milioniti primerak silazi sa proizvodne trake septembra 1986. godine, nakon čega je uvedena šestogodišnja garancija na koroziju. Dve godine kasnije stiže sportska GSi verzija sa 1.6-litarskim motorom od 100 KS. Oktobra 1992. proizvedena je tromilionita Corsa u istoj fabrici u Španiji.

U Nemačkoj je 63% kupaca bilo ženskog pola, od čega je polovina imala između 18 i 29 godina.

Corsa B stigla je 1993. i odmah krenula u osvajanje globalnog tržišta. Pokretali su je benzinski motori od 1.2, 1.4 i 1.6 litara, kao i ekonomični dizelaš od 1.5 litara. Za razliku od prethodnika, nije bila predviđena sedan verzija, ali je ipak naknadno počela da se proizvodi u Brazilu samo za tržište Latinske Amerike, na kojem se tradicionalno više cene limuzine od hečbeka. Ista verzija je kasnije počela da se prodaje u Južnoafričkoj republici i Indiji. Kasnije su stigli karavan i pikap, u zavisnosti od tržišta.

Određene verzije ove generacije se, uz razne izmene, i dalje proizvode u nekim zemljama pod drugom markom ili nazivom.

Corsa je oduvek imala “višestruki identitet”:

Vauxhall Corsa  -  Velika Britanija
Holden Barina  -  Australija i Novi Zeland
Chevrolet Corsa  -  Latinska Amerika
Chevrolet Classic  -  Južna Amerika
Vauxhall Corsa Lite  -  Južnoafrička republika
Opel Swing  -  Južnoafrička republika (karavan)
Buick Sail  -  Kina, do 2005.
Chevrolet Sail  -  Kina, od 2005.
Opel Vita  -  Japan
Chevrolet Chevy  -  Meksiko
Chevrolet Monza  -  Meksiko (verzija sa četvoro vrata)
Chevrolet C2  -  Meksiko

Corsa C je predstavljena 1999. godine, samo kao hečbek, a u Latinskoj Americi, Južnoafričkoj republici i Bliskom istoku i kao limuzina. Vremenom su stigle i druge verzije - u zavisnosti od tržišta prodavala se kao Chevrolet Corsa, Holden Barina, Opel Vita i Vauxhall Corsa

Najsnažniju verziju pokretao je 1.8-litarski benzinski motor sa 125 KS, dok su štedljiviji vozači na raspolaganju imali dizelaše od 1.3 i 1.7 litara.

Corsa D je koristila SCCS platformu, koju su zajednički razvili Fiat i General Motors (koristi je i Fiat Grande Punto). Dostupna je kao hečbek sa troja i petora vrata. Redizajn je stigao 2010. godine kada su pored estetskih intervencija i drugih unapređenja, osnaženi i motori.

Corsa E deli osnovnu konstrukciju sa prethodnom generacijom, tako da su spoljašnje i unutrašnje dimenzije gotovo iste, ali svi eksterni paneli, osim krova su novi, pri čemu je i enterijer znatno unapređen. Početkom 2015. je predstavljena OPC verzija sa 1.6T motorom od 207 KS, koja ubrzava do 100 km/h za 6,8 sekundi i razvija maksimalnih 230 km/h.

Poslednja generacija Corsa F stiže na tržište baš u jednom od najkriznijih ali i najzanimljivijih momenata u automobilskoj industriji koji je obeležilo spajanje PSA koncerna sa brendom Opel.